بسم الله الرحمن الرحيم

   معرفي و راهنما

پایگاه علوم و معارف اسلام، حاوي مجموعه تاليفات حضرت علامه آية الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني قدس‌سره

 

 1. درباره پايگاه علوم و معارف اسلام

 2. درباره موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام

 3. تقاضا از كاربران


درباره پايگاه علوم و معارف اسلام :

ويرايش جديد پايگاه ”دوره علوم و معارف اسلام“ كه از تاليفات حضرت علامه آيه الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني قدس سره است، به طالبين حقيقت تقديم مي‌گردد.

ويرايش‌هاي انجام شده در اين نسخه عبارتند از:

 • اصلاح سيستم جستجو

 • اصلاح لينك‌ها

 • اصلاح برخي اغلاط چاپي

 • قرار دادن نسخه PDF كتاب‌هايي كه ويرايش دوم آنها منتشر گرديده است

 • درج اضافات علامه مولف قدس‌سره به كتاب‌هايي كه پس از چاپ اول، در نسخه خطي اضافه نموده بودند و نسخه چاپي آنها اخيرا آماده عرضه گرديده است (مانند امام‌شناسي 14)

 • نمايه كلي بر تمام كتب دوره علوم و معارف اسلام و تهيه نقشه مفهومي از سايت (محورهاي اصلي محتواي هر صفحه، در سرعنوان آن صفحه قابل مشاهده است.)

 • فهرست محتويات پايگاه

 • شيوه دست يابي به محتوا:

  • با كليك بر هر يك از عناوين ، تصوير كتاب و فهرست آن نمايان شده و كاربر می‌تواند دقيقا مانند عملكرد مطالعه يك كتاب چاپي ، از فهرست مطالب به محتواي كتاب رفته، به مطالعه محتوا بپردازد و در صورت نياز به فهرست بازگشت كند.

  • در كتاب هايي كه چند جلدي هستند، فهرست عناوين و محورهاي كلي دوره، در ابتدا قرار داده شده است تا ساختار كلان محتوا به صورت متمركز قابل بررسي و مراجعه باشد. كاربر با كليك بر هر يك از عناوين كلي، به سرعنوان موجود در متن كه ابتداي يك بخش از كتاب است، منتقل شده و می‌تواند با استفاده از ميان برهاي تعبيه شده به فهرست تفصيلي مطالب دست يافته و محتواي كتاب را مطالعه نمايد.

  • فهرست‌ها بر اساس عنوان گذاري مولف، به صورت ساختار درختي، داراي سطوح اصلي و فرعي بوده و می‌توان با مشاهده تورفتگي هر يك از عناوين به اصلي يا فرعي بودن عنوان، دست يافت.

  • صفحات داخلي هر يك از عناوين، در همان پنجره باز ميشود و كاربر ميتواند با استفاده از كليدهاي back و forward در مرورگر اينترنت يا با استفاده از كليدهاي ميان بري كه در صفحه طراحي شده است به نقاط مختلف دسترسي پيدا كند. ليكن صفحات و عناويني كه از نظر ساختاري يا محتوايي، فرعي و جنبي هستند، در پنجره جديد باز ميشوند تا كاربر بتواند مسير مطالعه و حركت خود را به راحتي دنبال نمايد.

  • پاورقي‌ها و ارجاعات به پاورقي، داراي لينك بوده و فعال هستند. كاربر با كليك بر عدد پاورقي موجود در متن، مستقيما به پاورقي مربوطه رفته و با كليك بر عدد موجود در پاورقي، ميتواند مجددا به همان قسمت از متن بازگردد.

  • هر يك از كتاب‌ها داراي معرفي اجمالي است كه موضوع كتاب، برخي سوالاتي كه كتاب مورد نظر پاسخ به آنهاست و منتخبي از محورهاي كلي كتاب، در آن آمده است. كاربر با استفاده از كليدهاي تعبيه شده در صفحه می‌تواند به فهرست و محتواي كتاب مورد نظرش مراجعه نمايد.

  • در اين نسخه از نرم افزار، تلاش بر ايجاد زمينه و ساختار اوليه، بوده است. اميد است در ويرايش هاي آتي به غني سازي قابليتهاي نرم افزاري و گرافيكي پرداخته شود.

  • براي مشاهده مناسب صفحات، پيشنهاد ميشود قدرت تفكيك صفحه نمايش را بر 1024 تنظيم نمائيد.


درباره موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام:

موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام، عهده دار ترجمه و نشر مجموعه تاليفات حضرت علامه آيه الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني قدس سره، به زبانهاي زنده و رايج دنيا می‌باشد و تاكنون موفق به نشر بسياري از اين تاليفات به زبان فارسي و نيز ترجمه و نشر آنها به زبان عربي در قالب كتاب چاپي، كتاب الكترونيكي و نسخه نفيس خطي گرديده است.

براي ارائه نظرات خود، به نشاني زير مراجعه فرماييد:

info@maarefislam.ir

و براي سفارش كتاب و نرم افزار با انتشارات علامه طباطبايي، كه ناشر اين آثار تحت اشراف موسسه می‌باشد، تماس حاصل فرماييد:

مشهد مقدس- صندوق پستي 3559- 91375

تلفن و فاكس: 2233671-0511


تقاضا از كاربران:

دوره علوم و معارف اسلام، بيش از 50 جلد است كه غالب آنها سابقا با فُرمت زرنگار تايپ و نشر يافته بود. براي انتشار اين مجموعه در اينترنت، نياز به فُرمت استاندارد ديگري بود. تبديل فُرمت، موجب پيدايش خلل هايي در متن مُصحّح قبلي شد؛ كه از جمله اين خلل‌ها ، فواصل اضافي ميان برخي حروف و كلمات است بالخصوص در متن آيات كه براي منطبق كردن آنها با رسم الخط مصحف مدينه منوره كه مورد نظر مولف رضوان الله عليه بود، تغييرات خاصي داده شده بود؛ مانند: ملائكه كه در رسم الخط مصحف مدينه، به صورت ملئكه، با همزه زير نوشته شده است و براي توليد آن در زرنگار به صورت ملنكه تايپ شده و سپس با تغييرات دستي در فيلم و زينك به صورت مورد نظر تبديل گرديده است.

قسمت عمده متن موجود در نرم افزار حاضر، متن تبديل شده از زرنگار است و قسمتي از متن (مانند اكثر مجلدات امام شناسي) كه حتي فُرمت زرنگار را نيز نداشت، مجددا تايپ گرديده است.

تلاش براي تصحيح و اصلاح موارد تغيير يافته نيازمند استمرار و همكاري جمعي است. از كاربران ارجمند تقاضا ميشود با ارائه نظرات خود، اين مجموعه را در ارتقاء ويرايش هاي آتي همراهي فرمايند.براي ارائه نظرات خود با نشاني زير تماس حاصل فرماييد:

مشهد- صندوق پستي 3559- 91375

info@maarefislam.ir


بحمد الله و المنّه، اين نسخه از نرم افزار دوره علوم و معارف اسلام كه ويرايش جديد اين مجموعه است (نسخه1.5) ، در بعداز ظهر روز سه‌شنبه هفدهم ربيع الاول سنه1426، مصادف با ولادت با سعادت حضرت ختمي مرتبت پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله؛ در مشهد مقدس رضوي علي ثاويه افضل التحيه و الثناء، آماده عرضه گرديد.

موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام

 

.

معرفي و راهنما

كليه حقوق، محفوظ و متعلق به موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام است.
info@maarefislam.com